Телема

ЩО ТАКЕ ТЕЛЕМА?

"Слово Закону – Телема", – йдеться в головному творі Алістера Кроулі – Книзі Закону. Саме цим грецьким словом (що перекладається як "Воля") названа богословсько-магічна концепція, викладена в роботах Кроулі. Згідно з нею все проявлене існування є результатом взаємодії двох космічних принципів: унікального просторово-часового континууму, що нескінченно розширюється, і атомістичного, індивідуально вираженого Принципу Життя і Мудрості. Взаємодія цих Принципів викликає до життя Принцип Свідомості, що управляє існуванням. У Книзі Закону божественні Принципи персоніфіковані трійцею давньоєгипетського пантеону: Нюіт, Богиня Нескінченного Простору; Хадіт, Крилатий Змій Світу; і Ра-Гор-Хуіт, Сонячний, Соколіноглавий Бог Космосу. Телема слідує традиційній герметичній доктрині про те, що кожна людина має душу або "тіло Cвітла" і має власного "Святого Янгола-Охоронця ", який може розглядатися і як "вище я", і як окремий, розумний, божественний прояв.

Як і буддисти, багато телемітів вірять, що після смерті фізичного тіла "тіло світла"  перевтілюється. Воно набуває мудрості, свідомості і духовної сили через цикли перероджень; доля людини після смерті теж вважається визначеноюйого Волею.

Словом Еони у Телемі називаються певні часові цикли, на які поділена людська історія. У цьому поділі Телема слідуєдавній традиції. Досить згадати Золотий, Срібний, Бронзовий і Залізний вік в давньогрецькій міфології, чотири юги, що складають Махаюгу в індуїзмі. Не чуже цьому і християнство, точніше, деякі християнські "єресі". Так, згідно Іоахіму Флорському (XII століття), світ проходить через 3 ступені, які відповідають трьом іпостасям християнського Бога: Отця, Сина і Святого Духа. "Перший стан минув під знаком знання, другий проходить в частковій мудрості, третій стан буде при повноті інтелекту. Перший – в рабській покорі, другий – в покірності синів, третій – у свободі. Перший – під батогом, другий – в дії, третій – в спогляданні. Перший – у страху, другий – у вірі, третій – в любові. Перший стан – рабів, другий – дітей, третій – друзів".

У Телемі кожному з Еонів також приписується своя визначальна концепція богослов'я і своя "формула" спокути й духовного зростання. Нинішній Еон названий Еоном Гора. Попередній Еон був Еоном Осіріса, а до нього був Еон Ісіди. Еон Ісіди припадає на епоху неоліту, його богослов'я перебувало під впливом Материнської ідеї, його формули вимагали відданості Матері-Землі взамін живлення і захисту, яку вона давала. Вважається, що класичний / середньовічний Еон Осіріса перебував під впливом Батьківського Принципу, і його формула вимагала самопожертви і підпорядкування Богу Отцю. Згідно цієї логіки, сучасний Еон Гора підвладний Принципу Дитини, суверенної, незалежної особистості; і його формула – формула росту, у свідомості і любові, до самореалізації. Згідно Телемітській доктрині, наступ Еона Гора передрік Кроулі Ангел Айвасс в Каїрі в 1904 році, подарувавши йому пророчу Книгу Закону. У ній була проголошена формула божественного закону в Еоні Гора – "Чини як ти волієш". Цей "Закон Телеми", як його називають, не тлумачитиметься як дозвіл потурати будь-якою своєю примхою, а скоріше як божественний мандат на те, щоб виявити Істинну Волю або справжню мету в житті, і виконати її; а також надати іншим робити те ж саме, якщо вони йтимуть їх власним унікальним шляхом.

КНИГА ЗАКОНУ

Книга Закону (Liber XXXI або CCXX) – найважливіше Одкровення для кожного з телемітів, що передрікає завершення Еона (ери) Осіріса і настання нового Еона – Гора. Кожен член Ордена Східних Тамплієрів визнає Книгу Закону, однак, кожен може вкладати свій суто особистий сенс і в визнання і в тлумачення цього документа.

Книга Закону була продиктована Алістеру Кроулі навесні 1904 року, куди він прибув зі своєю юною дружиною Розою Келлі. Дванадцятого березня Кроулі виконав ритуал Ненародженого, "просто щоб розважити свою дружину, показуючи їй сільфід", але вона відмовилася або не змогла дивитися. Цей випадок послужив початком події, яказавершилася (23 дні потому) одкровенням Нюіт в першому розділі нового закону, потім послідували друга і третя глави.

Втративши можливість побачити сільфід, Роза явно потрапила під чийсь вплив і все твердила чоловікові: "Вони очікують Вас!" 21 березня вони пішли в Булакський Музей, де ніколи раніше не були. Алістер Кроулі вирішив перевірити, чи дійсно з його дружиною вступили в контакт якісь "сутності". У величезній двоповерховій будівлі музею він попросив її знайти зображення Гора не вдаючись до будь-чиєї сторонньої допомоги. Роза пройшла повз декількох зображень Гора і раптово з вигуком "він тут!" підбігла до нічим ні примітної стели. Це була дерев'яна стела двадцять шостій династії, яка зображала Гора в образі Ра-Хор-Хуіта, позначена як "Стела 666".

Після виявлення "Стели 666" ("Стели Одкровення") в Булакському музеї в Каїрі та попередження своєї дружини про те, що якась "сутність" з таємничим ім'ям "Айвасс" хоче вступити з ним у контакт, Кроулі провів в очікуванні близько двох тижнів, не маючи навіть найменшого уявлення про те, як виглядатиме цей "контакт". Подружжя встановило в своєму домашньому храмі в Каїрі письмовий стіл. Саме за ним в полуденний час 8, 9 і 10 квітня йому були швидко продиктовані 220 віршів Книги Закону. Метод запису полягав у наступному: Кроулі входив до храму за хвилину до початку, щоб влаштуватися за столом з лебединим пером і достатньою кількістю паперу і бути в готовності рівно до полудня. Він був один; його дружина служила не більш ніж посередником для медіума.

Пізніше Кроулі описував голос Айвасса (що диктував йому Книгу) як "глибокий тенор або баритон, музичний і виразний, з урочистими, чуттєвими і жорстокими інтонаціями". Слова звучали чистою англійською, без будь-якого акценту.

Книга ділиться на три глави: відповідно написаних від імені Нюіт, Хадіта і Ра-Хор-Хуіта.

Любов є законом, любов, відповідна до волі!